نقد ی بر نقد رای اعتراض ثالث

سلام. اقدام جنابعالی در نشر آراء بسیار پسندیده و در خور سپاس است. اما با همه احترام باید به عرض تان برسانم رای دادگاه باید مستدل و مستند باشد. تطویل رای با ذکر پاسخ استعلام ها و نظرات کارشناسی و یا دستورات اداری رئیس مجتمع به دقت در رسیدگی و غیره .... چه ضرورت و لزومی داشته است من با صرف ساعت ها وقت و مطالعه ۴۳ صفحه رای مطلقا متوجه موضوع پرونده نشدم! و تنها علت این امر هم شفاف نبودن و طولانی بودن بنحوی که در اثنا مطالعه حتی خواسته خواهانها را نیز فراموش می کردم بوده است. از قاضی تجدید نظر که نوعا کار شکلی می کند این نوع رسیدگی خصوصا با انشائ بسیار ابتدایی و غیر حقوقی بسیار بعید است. انگار قاضی با خواننده درد دل می کند و فراموش کرده است که در جایگاه رفیع تجدید نظر نشسته است. کاش قاضی محترم به نمونه ای از آرائ دکتر کاتوزیان یا اساتید دیگر توجه می کرد. حاضرم خدمت شما برسم و ایرادات کار را بیشتر توضیح بدهم. و اگر روحانی باشید که خوب نتیجه از همین الان معلوم است.

 

با سلام وتشکر از لطف شما

اولا چرا اظهار نظر در باره رای اعتراض ثالث را در ذیل نظر در مورد نقد وبررسی یک رای قطعی آورده اید ثانیا خودتان را وکیل دادگستری اعلام نموده اید ولی نام ونام خانوادگی خود راننوشته اید من از کجا بدانم شما وکیل هستید اگر این ازجهت اشتغال اینجانب به امر قضا است به اطلاعتان می رسانم که از تاریخ1/7/90 بازنشسته شده ام ثالثا بنده بر این باورم که بسیار بعید است کسی علقه ای با اصحاب پرونده نداشته باشد با این وصف حوصله به خرج دهد و رای را با دقت مطالعه کند مگر این که یک کار علمی وتحقیقی را درموضوع پرونده تعقیب نماید رابعا یک رای متقن وبرترحاصل دستورات وتصمیات قضائی می باشد که قبل از آن برای تکمیل پرونده تا صدور رای صادر گردیده است ویک رای ضعیف وغلط هم نتیجه عدم دقت در صدور دستورات وتصمیمات صحیح می باشد هر کدام از دستورات وتصمیمات قضائی دررای حکایت از نکته ای بوده که به نقد وبررسی آن پرداخته شده است خامسا رای اعتراض ثالث یک رای پیچیده وفنی است که فهم آن برای غیر ازوکلا طرفین که در جریان ملموس پرونده نبوده اند دشواراست از جهتی اختصاری بودن اسامی نیز بر این پیچیدگی افزوده است واز این جهت به شما حق می دهم که با یکبارخواندن قابل فهم برایتان نباشد آقا یاخانم محترم هرچند اظهار نظرهای بعدی شما  بنحوی است که این تردید را برای من بوجود آورده که ممکن است شما وکیل نباشید زیرا یک لیسانس حقوق که حتی کار وکالت را هم شروع نکرده باید بداند که دادگاه تجدید نظرکارش رسیدگی شکلی نیست دیگر اینکه به انشاء بسیار ابتدائی وغیر حقوقی وبیان اینکه گویا قاضی باخواننده درد دل می کند اشاره کرده اید برای اظهارت خود حداقل به یکی دوعبارت از رای اشاره می کردید ادعای بدون دلیل از یک وکیل دادگستری بعید است شما در هفت سطر مطلبی که نوشتید در یک جمله آورده اید( وتنها علت آن شفاف نبودن وطولانی بودن بنحوی که دراثنا مطالعه خواسته خواهانها را فراموش می کردم بوده است)عبارت( بوده است) در این جمله اضافه  واینگونه عبارت پردازی غلط است قبول ندارید از اهل ادب بپرسید جمله شما بهتر بود اینطور نگارش می یافت.(وتنها علت آن شفاف نبودن وطولانی بودن رای بوده است بنحوی که دراثناء مطالعه حتی خواسته خواهانها را فراموش می کردم)ملاحظه می فرمائید که من اگر به نوشته شما ایراد می گیرم دلیل آن را هم می آورم شما هم از این شیوه تبعیت کنید تا خواننده بتواند قضاوت کند من به هیچ وجه معتقدم نیستم که رایی به این مطولی فاقد ایراد واشکال است اتفاقا یکی از دلائلی که اینجانب این رای را در معرض عموم قراردادم این بوده که به ایراد واشکال آن پی ببرم البته ایراد واشکالی که مستند ومستدل باشد نه کلی گوئی بدون استدلال واستناد مانند نوشته شما آقا ویا خانم محترم وبلاگ آراء برتر از آراءمتقن وبرتر استقبال می کند متاسفانه اینجانب دسترسی به آراء استاد کاتوزیان ندارم شما زحمت کشیده وچند نمونه از آراء ایشان را برای من ایمیل کنید  فعلا اگرجوابی برای مطالب فوق دارید ارائه  نمائید تا نوبت به دیدار هم برسد از آنجا که پاسخ طولانی شد بعنوان موضوع نقدی بر نقد آورده می شودچنانچه مایل به ادامه بحث هستید درقسمت نظر عنوان نقدی بر نقد بیان کنید(رضا نیکخوی منفرد .متشکرم ومن الله توفیق

بنام خدا وباسلام وتشکر از اینکه زحمت ادامه بحث را به خود دادید البته بنده دیگر چندان تمایل ندارم که شما مشخصات خود را اعلام کنید اگر شماره پرونده شما صحیح باشد مشخصات شما خ پ می باشد اینکه پاسخگوئی را بجای اینکه درقسمت نظر نقدی بر نقد اعتراض ثالث وارد کنید به ایمیل من ارسال نمودید نشان از عدم علاقه شما به ادامه بحث درمعرض عموم دارد من روحانی نیستم این را با یک تلفن به محل کارسابقم می توانستید متوجه شوید البته اظهار نظربدون استثناء شما را هم در مورد قضات روحانی غیر منصفانه می دانم برای سایر مطالب شما پاسخ مناسب دارم اگر تمایل داشتید نظر خودرا حتی بدون مشخصات خود حداقل برای استفاده حقوقدانان جوان در قسمت نظر نقدی بر نقد بگذارید پاسخ مناسب را دریافت خواهید نمود در غیر این صورت با عرض معذرت ادامه بحث را بی فایده می دانم من برای تهیه وانشاء رای اعتراض ثالث باعلاقه به مباحث علمی کاربردی آنقدرزحمت کشیده و وقت فراغت خود را صرف کرده ام که گمان می کنم قابل درک برای شما نخواهد بود لذا از نقد محققانه مستدل ومستند آن با طیب خاطر استقبال می کنم وشما می توانید برای نقد آن از همکاران خود نیزکمک بگیرید از نظر لطف شما نسبت به بازنشستگی اینجانب متشکرم وچون برای پاسخ به این مطلبی که ایمیل کردید زمان صرف کردم ومفید برای مطالعه در ادامه بحث می دانم این قسمت راهم در ادامه نقدی بر نقد اضافه می کنم موفق باشید.

.

/ 2 نظر / 10 بازدید
وکیل دادگستری

سلام. ۱- بنده وکیل پایه یک دادگستری هستم با شماره پروانه ۸۰۶۸ ۲- در جستجوی موضوع « اعتراض شخص ثالث به گزارش اصلاحی» به وبلاگ جنابعالی راهنمایی شدم. ۳- دادنامه طولانی مورد بحث را مطالعه کردم به این امید که مطلبی در ارتباط با موضوع تحقیقم بیابم که متاسفانه نیافتم. ۴- حتما مطلع هستید که گردشکار یک پرونده در متن رای ذکر نمی شود و رای دادگاه با استدلال و استناد به قوانین در نتیجه گردشکار آورده می شود که دادنامه انشاء شده از ناحیه جنابعالی فاقد چنین وصفی است. به عبارتی خواننده نمی داند گردشکار کجاست و رای شعبه کدام است؟! اگر ایراد نشود که بنده فرق گردشکار و رای را نمی دانم. ۵- تجدید نظر همانگونه که ذکر شد نوعا کار شکلی می کند. آوردن قید نوعا برای بیرون بردن آن دسته از آرایی است که با نقض رای وارد رسیدگی ماهیتی می شود. به جلد چهارم از قانون آیین دادرسی مدنی دکتر شمس مراجعه فرمائید. اگر ایشان را به عنوان استاد این فن قبول داشته باشید. متاسفانه الان در دسترسم نیست وگرنه شماره صفحه و سال چاپ را خدمت تان عرض می کردم. ۶- ذکر اشتباه نگارشی بنده در کامنتی که برای شما گذاشته بودم و قیاس با رایی که از شعبه تجدید ن

وکیل دادگستری

سلام پاسخ خود را علاوه بر اینکه با ایمیل فرستادم در قسمت نظرات ذیل همین مطلب نیز گذاشتم که با پیام « بعد از تایید منتشر می شود » مواجه شدم. عذر خواهی می کنم که شما را ناراحت کردم. ذکر مشخصات شناسنامه ای من به چه دردی می خورد که من شهامت اعلام آن را نداشته ام ؟! بهتر است باب این گفتگوی مجازی را ببندیم. خدا نگهدارتان.