آراء برتر

 
اگر قانون فصل الخطاب است نظریه شورای نگهبان در مورد صلاحیت ها قابل اعتراض است
نویسنده : رضا نیکخوی منفرد - ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۳۱
 

بنام خدا

اگر مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام قانونی وقابل اعتبار وقابل اجراست براساس مصوبه ذیل

مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص طرح لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصـوب 22/8/1378

ماده واحده - به موجب این قانون کلیه مراجع رسیدگی کننده صلاحیت داوطلبان در انتخابات مختلف (به استثنای انتخابات خبرگان رهبری که مطابق اصل یک صد و هشت 108 قانون اساسی خواهد بود) موظفند صرفاً براساس مواد قانونی و براساس دلایل و مدارک معتبر که توسط مراکز مسئول قانونی به مراجع اجرائی و نظارتی ارسال شده است ، به بررسی صلاحیت داوطلبان بپردازند و چنانچه صلاحیت داوطلبی را رد کردند باید علت رد صلاحیت را به شرح زیر با ذکر مواد قانونی مورد استناد و دلایل مربوط ، به داوطلب ابلاغ نمایند.

1- مستندات قانونی باید به صورت کتبی به داوطلب اعلام گردد.
2- در صورت درخواست داوطلب باید دلایل و مدارک رد صلاحیت نیز توسط مرجع رسیدگی کننده به ترتیب زیر به اطلاع وی رسانده شود:

الف - در کلیه موارد به استثنای بندهای ( ب ) ، ( ج ) و ( د ) دلایل و مدارک کتباً به اطلاع وی می رسد.
ب - در موردی که دلایل و مدارک ، با عفت عمومی و یا هتک حیثیت اشخاص مرتبط می شود ، چنانچه شخص داوطلب در معرض هتک باشد دلایل و مدارک حضوراً به اطلاع وی می رسد و در صورتی که پس از اطلاع حضوری ، فی المجلس به طور کتبی تقاضا کند دلایل و مدارک مربوط ، کتباً به وی ابلاغ می شود.
ج - چنانچه ذکر دلایل و مدارک علاوه بر هتک حیثیت داوطلب متضمن هتک فرد یا افراد دیگر باشد ، دلایل و مدارک فقط حضوری به اطلاع داوطلب می رسد.
د - در مورد مربوط به امنیت ملی اعلام دلایل و مدارک و نحوه اعلام آنها به داوطلب به تشخیص کمیسیونی با عضویت رئیس ستاد فرماندهی کل قوا و وزیر اطلاعات و وزیر کشور خواهد بود.

تبصره 1 - ذکر منابع ارائه دهنده اطلاعات مذکور ، به تشخیص مرجع رسیدگی کننده خواهد بود.
تبصره 2 - مراجع رسیدگی کننده به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده مکلفند به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده دقیقاً رسیدگی نموده و نتیجه را به داوطلب و مجریان انتخابات اعلام نمایند. در صورت تقاضای داوطلبان رد صلاحیت شده اولین مرجع رسیدگی کننده به شکایات ، حسب مورد موظف است، توضیحات‌ و دفاعیات ‌آنان ‌را استماع ‌نمایند.
تبصره 3 - چنانچه شورای نگهبان صلاحیت داوطلبی را که در مراحل قبلی مورد تأیید قرار گرفته است رد نماید ، داوطلب می تواند حداکثر ظرف سه روز از تاریخ ابلاغ شورای نگهبان ، در خواست رسیدگی مجدد نماید شورای نگهبان باید ظرف هفت روز رسیدگی‌ و اعلام‌ نتیجه‌ نماید.
تبصره 4 - رأی گیری در شورای نگهبان نسبت به داوطلبانی که صلاحیت آنان در مراحل قبلی به تصویب رسیده ، در مورد عدم ‌صلاحیت‌ خواهد بود.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و 4 تبصره در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ بیستم مهرماه 1378 مجلس شورای اسلامی تصویب و به دلیل ایراد شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد ، در تاریخ 22/8/1378 با اصلاحاتی به تصویب نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.

هرچند بنظر می رسد که در اعتراض کاندیداهای ریاست جمهوری اعتراض با توجه به اینکه در میان همان اعضاء شورای نگهبان رسیدگی می شود 99درصد بی نتیجه وعمل لغوی است اما نباید از منطوق قانون اعراض کرد  متاسفانه از طرف اعضای شورای نگهبان که وظیفه اشان صیانت از قانون است براحتی این مصوبه نادیده گرفته شده است در صورتی که اگر بعد از ابلاغ رد صلاحیت یک نفر هم اعتراض کند شورای نگهبان طبق تبصره3 باید ظرف یک هفته رسیدگی واعلام نتیجه کند درصورتی که در رسانه های ارتباط جمعی اعلام شده که پس از اعلام اسامی  توسط وزارت کشور تبلغیات کاندیداهای تایید صلاحیت شده شروع می شود که این برخلاف مصوبه فوق الذکر است ومعنی آن این است که اعتراض قبول نمی گردد از آنجا که اینجانب یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بوده ام مطابق مصوبه فوق به رد صلاحیت خود اعتراض می کنم وچون آمدن به محل شورای نگهبان را اتلاف وقت می دانم ازهمینجا در خواست می کنم که رد صلاحیت اینجانب از طریق ایمیلم ابلاغ گردد

 

 

 


 
comment نظرات ()